Osteopaci stosują szereg technik, które pomagają zmniejszyć ból, zwiększyć ruchomość stawów, złagodzić napięcie mięśni oraz usprawnić przepływ płynów w organiźmie, wspomagając tym samym mechanizmy autonaprawy organizmu.
W osteopatii pacjent jest traktowany holistycznie. Osteopata stara się znaleźć przyczynę dolegliwości, a nie jej skutek. Na przykład usprawniając okolicę segmentu kręgosłupa, z którego wychodzą nerwy zaopatrujące określony narząd, osteopata poprawia komunikację między mózgiem, a tym narządem dzięki czemu tworzone są warunki dla lepszej koordynacji między narządem, a mózgiem, co w efekcie prowadzi do efektywniejszego funkcjonowania narządu i ma korzystny wpływ na zdrowie pacjenta.
Większość pacjentów przychodzi do osteopatów, w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych. Pacjenci skarżą się na bóle kręgosłupa, lumbago, dyskopatię, rwę kulszową, rwę barkową, cieśnie nadgarstka, bóle kolan i stóp, bóle głowy, migreny, zawroty głowy, szumy uszne, bóle karku, bóle między-łopatkami oraz wiele innych.
W większości tego typu przypadków doświadczają oni dość szybkiej ulgi oraz dodatkowo mogą dowiedzieć się od osteopaty o możliwych przyczynach swoich innych dolegliwości, które towarzyszą im często od wielu lat.
Osteopata może również udzielać porad dotyczących problemów związanych ze stylem życia, dietą i ćwiczeniami fizycznymi.
Osteopatia rozpoznaje ważne zależności pomiędzy strukturą ludzkiego ciała i sposobem jego funkcjonowania.
Osteopaci skupiają się na układzie mięśniowo-szkieletowym, tkankach miękkich i narządach wewnętrznych. Osteopatyczna diagnostyka, pozwala na znalezienie u pacjenta, powiązań pomiędzy systemami organizmu na różnych jego poziomach i dzięki temu pozwala osiągać znakomite wyniki terapeutyczne. Wyniki zarówno w leczeniu powszechnych bólów kręgosłupa, jak i w leczeniu poważniejszych chorób organizmu.
Dla osteopaty system mięśniowo-szkieletowy to pewna mapa, której stan mówi bardzo dużo o stanie całego organizmu.